Ahşaba değer katan teknolojiler.
BASIN

Törk Makine, ürünlerine kattığı bilgi ve inovasyon ile kalıcı bir marka konumuna gelmiştir.

2016 yılı firmanız adına nasıl geçiyor? Öne çıkan neler oldu?

2016 yılı ilk yarısı imalat ve satış hedeflerimizin gerçekleştiği bir dönem oldu. İkinci yarısında ise ülkemizde yaşanan olumsuz gelişmelere bağlı talep daralmasının yurtiçi satışlarımıza azaltıcı etkisi oldu. Bununla beraber 2016 yol haritamızı oluştururken Avrupa da yaşanan durgunluk ve dünya ekonomisinde küçülme beklentisinin tüm sektörlerde ciro kaybına yol açabileceğini öngördüğümüzden 2016 yılı tahminlerimiz doğrultusunda seyrini tamamlamaktadır.

Bu yıl düzenlenecek olan Tüyap Reed Ağaç İşleme Makineleri Fuarından beklentileriniz nelerdir?

Törk Makine olarak katıldığımız tüm fuarlarda maddi beklentilerden çok, ürünlerimizi ve yeniliklerimizi kısıtlı zaman içinde ulaşabileceğimiz en geniş ziyaretçi kitlesine aktarmayı amaçlarız. Ürünlerimizin hitap ettiği sektöre yönelik en önemli ihtisas fuarı olduğu için Tüyap Reed Ağaç işleme Makineleri Fuarı mevcut müşterilerimizle bir araya geldiğimiz ve potansiyel alıcılar ile temas kurduğumuz güçlü bir platform olarak ayrı bir öneme sahiptir.

Fuarda sergileyeceğiniz yenilikleriniz nedir?

2016 yılında seri üretimine başladığımız Türkiye’nin ilk robotik köşe yuvarlama üniteli kenar bantlama makinesi olan NAVIGA X360 modelini standımızda sergileyeceğiz. Alman ve İtalyan çözüm ortaklarımızla yaptığımız işbirliği neticesinde yüksek kapasiteli; CNC Panel Ebatlama Makineleri (MP 70R, MP 120, MP 120A), CNC Çoklu İşlem Merkezi (MR 330) ve CNC Delik Makineleri (BL 80 , BL 100) ziyaretçilerimizin beğenisine sunacağız.

Grup şirketimiz olan AC İhracat ve İthalat firması ile Türkiye Distribütörü olduğumuz firmalardan; Wemhöner yüzey işlem teknolojileri, Venjakob boya cila hatları, Weber kalibre ve hassas zımpara, Vektor cnc eğri kenar yapıştırma, Festool eğri kenar yapıştırma makineleri ve diğer yardımcı ekipmanlar sergilenecek olup, yabancı firma temsilcileri ile birlikte 800 m2 standımızda yaklaşık 70 kişilik bir ekip ile ziyaretçilerimize hizmet vermeyi planlıyoruz.

Firmanızın Türkiye ve Dünya pazarındaki konumu nedir?

1954 yılında kurulmuş ülkemizin ilk sanayi firmalarından biri olan Törk Makine, ürünlerine kattığı bilgi ve inovasyon ile rekabet gücünü koruyarak sektörde kalıcı bir marka konumuna gelmiştir.

Global pazara baktığımızda ise; "Endüstri 4.0" olarak adlandırılan 4. endüstri devriminin başlamış olduğu süreçteyiz. Temelinde robotik ve mekatronik olmak üzere gelişmiş teknolojiler yer alacağı bu süreçte Törk Makine olarak AR-GE yatırımlarına önem vererek tamamı kendi mühendis ekibimiz tarafından robotik teknoloji kullanılarak tasarlanan NAVIGA X360 kenar bantlama makinemizi ürettik. Robotik köşe yuvarlama ünitesini makine üzerinde standart olarak sunan ayrıca arızalara hızlı müdahale imkanı sunan led uyarı sistemi ile NAVIGA X360 Türkiye’de ve dünyada sektöründe bir ilktir.

Yine 2011 yılında seri üretimine başladığımız MP 70R panel ebatlama makinemiz ilk üretildiğinde günlük 40-60 panel olan kesim kapasitesi AR-GE departmanımızın kullanıcı talep ve ihtiyaçları doğrultusunda geliştirdiği yazılım ve teknolojik güncellemeler ile günlük 80-100 panel kesim kapasitesine kadar ulaşarak kategorisinin en yüksek kesim potansiyeline sahip makinesi olarak kullanılmaktadır.

Global ölçekte kabul görmüş yüksek kalite ve teknoloji ile üretmekte olduğumuz ürünleri Avrupa ve Amerika pazarına İtalyan ve Alman çözüm ortaklarımız üzerinden Afrika ve Ortadoğu ülkelerine ise kendi markamız ile doğrudan ihraç etmekte olan bir firma konumundayız.

Dünden bugüne Türk Ağaç işleme makineleri sektörünün gelişimini değerlendirir misiniz?

60-80’li yıllarda ağaç ve masif ürünlerinin el işçiliğinin mobilya imalatında yoğun kullanıldığı ve klasik marangoz makineleri ve yoğun işçilik ile imalat yapıldığı dönemlerdi. Talep az olduğundan klasik makineleri imal eden firma sayısı azdı. 90’lı yıllardan itibaren panel mobilya üretiminin popüler olmasıyla birlikte taleplerin değişmesi ve yerli imal makinelerin yeterli çeşit ve seviyede olmadığından ithal makineleşmenin hızlı yayıldığı ve yerli makine imalatının da buna paralel olarak gelişmesine ve rekabetçi piyasanın oluşmasına zemin hazırlayan bir dönem olmuştur.

Rakamsal verilere bakacak olursak 2000 yılında 60 milyon dolar olan makine imalatı 2015’de 210 milyon dolara kadar çıkmıştır. 2023 yılında hedef imalatta 300 milyon dolar ihracatta ise 150 milyon dolar olarak konulmakta.

Gelecek 6 yıl için yüzde 50 büyüme hedefi olan bir sektör gelişmeye devam edecek ve bu süreçte ürünlerine bilgi ve inovasyon katabilen firmalar rekabet gücünü koruyarak sektörde kalıcı olabileceklerdir.

Önümüzdeki dönemde sektörümüzü olumlu / olumsuz neler bekliyor?

Ülke ve sektör olarak 2016 ikinci yarısından itibaren olumsuz bir süreçten geçiyoruz. Diğer yandan ertelenen yatırımların ve devlet destek programlarının etkisi ile piyasada özellikle 2016 son çeyreğinde hareketli bir dönem olacağını öngörüyoruz.

Törk Makine olarak orta ve uzun vadede hedefimiz, ürün kalitemizi ve rekabet gücümüzü arttırarak dünya pazarında daha iyi yerlere gelmek ve ülkemiz sanayisine hizmet etmek olacaktır.

2016 Tüyap Reed Ağaç İşleme Makineleri Fuarı’mızın herkes için başarılı ve bol kazançlı geçmesini diliyorum.

(Ahmet Yirmibeş, Törk Makine Global Pazar Direktörü - EFS Ağaç İşleme Makineleri Dergisi)